Praktická příprava na pracovišti probíhá jako součást počátečního odborného vzdělávání, souhrnně ji označujeme jako praktické vyučování. Hlavními formami praktického vyučování jsou odborný výcvik a odborná praxe. Obě tyto formy jsou vymezeny v § 65 školského zákona a podrobněji ve vyhlášce o středních školách. Základním definičním znakem všech forem praktického vyučování je to, že se uskutečňuje nejen ve školách, ale též na pracovištích smluvních partnerů škol (viz kritérium 1 a kritérium 9). Žáci s dobrou znalostí cizího jazyka mají možnost absolvovat část praktické přípravy v zahraničí (viz kritérium 11).
Praktickou přípravu na pracovišti smluvních partnerů zajišťuje většina středních odborných škol v ČR dle typu oboru a kategorie vzdělání. Některé školy mají své stálé 3–4 partnery mezi zaměstnavateli, některé mají 20–30 smluvních partnerů na každý školní rok.
K tématu zkvalitňování praktického vyučování ve firmách byla vytvořena řada metodických materiálů, vč. příkladů dobré praxe. Více informací najdete na https://mov.nuv.cz/.
Seznam kritérií pro studijní a pracovní podmínky: