Nahlásit chybu
Navrhnout vylepšení
Search
Menu
  • Úvodní stránka
  • Seznam profesních kvalifikací
  • Informace pro školy
  • Vše o zkouškách z NSK
  • Pro autorizované osoby
  • Živnosti a profesní kvalifikace
  • Kontakt

Jak být lepší v tom, co dělám?

  • Aktualizováno: 24. května, 2021

Vzdělávejte se. Trénujte. Tvořte do šuplíku. Anebo ideálně – rovnou publikujte. To jsou 4 jednoduché principy, které vám pomohou se neustále zlepšovat a rozvíjet se. A to jak v pracovní oblasti, tak i v osobním rozvoji. Pojďme si jednotlivé principy blíže rozebrat.

1) Vzdělávejte se

Ačkoli se může zdát, že po vystudování střední nebo vysoké školy máme „hotovo“, u mnoha profesí to neplatí. Potřeba následného a soustavného vzdělávání začíná být téměř automatická ve stále více oborech. Mezi takové patří i oblast environmentalistiky, která se neustále vyvíjí, objevují se nové výzkumy a metody ochrany životního prostředí, stejně jako se průběžně mění legislativa v tomto oboru. Specialista v oblasti environmentální výchovy tak musí neustále sledovat trendy a vývoj, aby byl schopen předávat svým žákům a studentům nové a aktuální informace.

Podobně je na tom i Kariérový poradce pro vzdělávací a profesní dráhu. Vzhledem k rychlému vývoji v oblasti IT, robotiky, strojírenství, ale i molekulární biologie a genového inženýrství, musí být schopen tento vývoj registrovat a sledovat a vzdělávat se v tom, jaké nové obory vznikají a pro jaké typy jeho klientů jsou vhodné.

2) Trénujte

Rčení, že trénink dělá mistra, platí u všech profesí. Jen málokterý běžec dokáže vyhrát závod bez tréninku a podobně můžeme uvažovat i v pracovní sféře. Nezáleží na tom, zda pracujete jako truhlář, aranžérka květin nebo marketingový specialista. Vždy je možnost se zlepšovat a trénovat své znalosti a schopnosti. Zajímavostí spíše může být to, jaké schopnosti je vhodné trénovat.

Pokud plánujete být expertem v jedné konkrétní malé oblasti, pak se doporučuje trénovat a posilovat své silné stránky. Zkrátka zlepšovat se v tom, v čem jste dobří. Můžete se tak specializovat např. jako truhlář jen na tvorbu speciálních patrových postelí, jako aranžérka jen pro svatby, nebo jako marketingový specialista jen na způsoby placené reklamy.

Naopak pokud chcete své zaměření nechat širší, je vhodné trénovat se v oblastech, které jsou pro ostatní náročné nebo nemají sami chuť se dané oblasti věnovat. Tohle je výhodné například pro virtuální asistentky, u kterých bývá širší rozhled a znalosti žádaným artiklem.

3) Tvořte do šuplíku

Ideální metoda (díky které zároveň trénujete) pro všechny kreativce. Láká vás napsat knihu, ale ještě si nejste jistí, že jste dost dobří? Pište, pište, pište. Pracujete v reklamní agentuře a máte na starosti kreativní práci? Pište, pište, pište. Plánujete kariéru redaktorky v prestižním magazínu? Pište. Nezáleží na tom, o čem. Hlavní je začít si osvojovat techniky, které vás v psaní podpoří. Jednou z nich je i ta, jak v sobě probudit flow. Obvykle totiž bývá největším problémem začít psát a blikající kurzor na prázdné stránce naší kreativitě moc nepřidává. Čím častěji ale budete této situaci vystaveni, tedy čím častěji se budete snažit psát „z ničeho“, tím více si na to zvyknete a nebudete mít později problém sednout k počítači a během chvíle vytvořit poutavý text.

TIP: Zpětná vazba není kritika. Jak ji dávat zaměstnancům a jak ji jako zaměstnanec přijímat?

4) Publikujte!

Zpětná vazba je jedním ze základních pilířů efektivní komunikace. A také ukazatelem našeho vývoje a posunu. Bez kvalitní zpětné vazby se váš osobnostní vývoj a rozvoj zpomalí, protože bude chybět ukazatel, zda se na své cestě pohybujete správným směrem. Proto je důležité alespoň občas vylézt ze své obvyklé bubliny a komfortní zóny a ukázat se světu. K tomu můžete využít několika způsobů, pro pracovní účely je ale ideální profesní síť LinkedIn. Tato sociální síť je určena k propojování odborníků a pracovníků napříč celým spektrem oborů. A je to také ideální platforma pro publikování vašich odborných myšlenek, ukázek vaší práce nebo výtvorů „ze šuplíku“.  Můžete zde komunikovat, vést diskuzi, a také dostávat zpětnou vazbu od jiných odborníků. Využívejte pravidelně této možnosti a vybudujte si pověst experta ve svém oboru.

Chcete zlepšit své pracovní postavení? Chcete dělat něco jiného? Získejte osvědčení o tom, co opravdu umíte, prostřednictvím Národní soustavy kvalifikací. Nemusíte chodit do školy, abyste toho dosáhli. Informujte se, jaké znalosti / dovednosti musíte pro danou kvalifikaci prokázat: www.narodnikvalifikace.cz.

STÁŽ – ideální způsob, jak zvýšit svou cenu na trhu práce

Obsah článku

Jak se stát autorizovanou osobou v oblasti užitého umění? Zkoušet můžete budoucí 3D herní animátory nebo grafičky videoher

Dostali jste úkol během výběrového řízení? V dnešní době nic neobvyklého

Jak se stát instruktorem/instruktorkou dětského plavání?

EET již není povinná – Národní soustava kvalifikací zrevidovala profesní kvalifikace

5 základních pravidel klientské komunikace aneb Stále platí, že zákazník má vždy pravdu?

Seznam profesních kvalifikací

Víte, jaké dovednosti musíte pro danou kvalifikaci prokázat?

Informace pro školy

Víte, že jako škola máte jisté výhody při získávání autorizací?

Vše o zkouškách

Jak se přihlásit a kde získat informace o zkoušce?

Pro autorizované osoby

Kdo je to autorizovaná osoba a jaké výhody má získání autorizace?

Kvalifikace a živnosti

U řady živností je podmínkou k jejímu získání určitá kvalifikace.

Přihlaste se k odběru našich novinek

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur dela more etc fore lorela ido, soredum foresta logika portala consore mio de la porte sorte forte.

Hlavní menu

  • Úvodní stránka
  • Seznam profesních kvalifikací
  • Kontakt

Hlavní rozcestník

  • Informace pro školy
  • Vše o zkouškách
  • Pro autorizované osoby
  • Kvalifikace a živnosti

Důležité odkazy

  • Aktuální články
  • GDPR
  • Převodník ÚPK a živností
  • Národní pedagogický institut ČR
  • Senovážné náměstí 25
  • 110 00 Praha 1
Všechna práva vyhrazena | 2023

Vítejte na novém portálu
Vzdělávání a práce. 

Web se aktuálně nachází v testovací fázi, omluvte prosím dočasnou neúplnost všech dat.

Na rozvoji intenzivně pracujeme.