Nahlásit chybu
Navrhnout vylepšení
Search
Menu
  • Úvodní stránka
  • Seznam profesních kvalifikací
  • Informace pro školy
  • Vše o zkouškách z NSK
  • Pro autorizované osoby
  • Živnosti a profesní kvalifikace
  • Kontakt

Fixní a růstové myšlení – jaký má vliv na vaši kariéru?

  • Aktualizováno: 28. listopadu, 2022

V dnešním článku se podíváme na to, jak nás ovlivňuje způsob, jakým řešíme překážky v pracovním i osobním životě. Jinými slovy zjistíte, zda máte tzv. fixní nebo růstové myšlení, které se od sebe odlišují v mnoha zásadních bodech. Změnit jej není nemožné, ale chce to pevnou vůli a odvahu.

Fixní myšlení má omezenější možnosti

Lidé s fixním nastavením mysli věří, že jsou jejich inteligence a talent pevně dané. Předpokládají, anebo jim bylo v dětství říkáno, že mají omezené množství schopností a nic dalšího již nedokáží. Naučili se tedy přijímat sami sebe jako člověka s omezeným potenciálem, věřící tomu, že již není schopný naučit se nové věci anebo k jejich učení získává přirozenou nedůvěru. Nevěří ve své schopnosti, bojí se selhání a kritiky okolí. Člověk se podle premisy tohoto způsobu myšlení chytrý buď narodí, nebo ne. A výsledek se již nedá ani učením, ani vlivy okolí příliš ovlivnit.

Roste myšlení, roste člověk

Lidé s růstovým myšlením naopak mají k učení a vzdělávání obecně mnohem kladnější vztah i větší motivaci. Nebojí se ani překážek, vnímají je jako další výzvu, jako potenciál prověřující jejich schopnosti. A pokud je zadaný úkol nad jejich síly, dokáží to přiznat a začít se zlepšovat v potřebných kompetencích, aby si příště se zadáním poradili lépe. Hodnocení ostatních vnímají spíše jako zpětnou vazbu, na jejímž základě mohou zlepšovat své schopnosti a posunovat se jak v kariéře, tak i osobnostním růstu.

Proč na typu myšlení záleží?

Už z předchozích řádků je možné poznat základní rozdíl, kterým se oba druhy myšlení odlišují. Je jím víra sama v sebe. Lidé s růstovým myšlením jsou zdravě sebevědomí. Ví, že nejsou neomylní, celoživotní učení je pro ně naprosto přirozené a je součástí jejich života. Umí přiznat chybu a pracovat s ní, nebojí se dostat i negativní hodnocení a neberou jej osobně. Oproti tomu lidé s fixním myšlením mají z chyb a negativní zpětné vazby často až panický strach. Nedokážou se oprostit od emocí a velmi často si berou negaci osobně, mají pocit, že negativní komentáře míří na jejich osobnost. Zároveň mají pocit, že není v jejich silách s tím nic udělat. Jejich sebevědomí je tak velmi závislé na tom, jak je vnímá jejich okolí. Způsob myšlení tedy velmi silně ovlivňuje osobnost daného člověka.

Dá se způsob myšlení změnit?

Rozhodně ano, ale je potřeba začít být k sobě upřímný. Přiznat si, že náš dosavadní způsob myšlení nás mohl omezovat a že to jdeme změnit. Pokud máte pocit, že i u vás převládá fixní myšlení, můžete vyzkoušet některý z tipů, jak se navrátit k myšlení růstovému, které jste měli třeba jako děti:

1) změňte způsob, jakým mluvíte sami k sobě

Říkáte si často „To nezvládnu, to nedokážu, to neumím…“? Co by se stalo, kdybyste tyto věty nahradili za „Zvládnu to. Je v pořádku, když se mi to nepodaří. Chci to zkusit“?

2) nenastavujte si náročné cíle, zaměřte se na radost z cesty

Velkou chybou by bylo uložit si hned ze startu příliš vysoké cíle, u kterých by bylo velké riziko selhání. Zkuste se zaměřit ne na výsledek, ale na cestu k němu. Pokud se např. chcete naučit anglicky, nedávejte si metu, že za půl roku budete mluvit plynně. Namísto toho si dejte jako metu naučit se denně 5 nových slovíček a sledujte své pokroky.

3) neúspěch neberte jako osobní prohru

Pokuste se odlišovat své neúspěchy od své osobnosti. Ve chvíli, kdy se vám něco nepodaří, neznamená automaticky, že jste hloupí nebo k ničemu. Stále jste stejně úžasní jako předtím, jen jste navíc získali novou zkušenost.

Kariéra versus typ myšlení

Fixní myšlení mají často lidé, kteří působí na nižších pracovních pozicích. Tím, že si nevěří, bojí se rizika, nemají dostatečné sebevědomí na testování nových postupů a metod, se může stát, že jejich kariéra bude stagnovat. Na druhou stranu, takovíto lidé budou velmi svědomití, přesní a budou se tak uplatňovat v pozicích s přesným řádem. V případě, že je zaměstnanec na své pozici spokojený, je to úplně v pořádku. Pokud ale třeba vy cítíte, že máte navíc anebo že je načase vydat se v kariéře výše či jinam, je pravý čas na to, prozkoumat i své myšlení. Aby vám nestálo ve vašem kariérním růstu právě ono.

Kritické myšlení (nejen) v zaměstnání

Obsah článku

Jak se stát autorizovanou osobou v oblasti užitého umění? Zkoušet můžete budoucí 3D herní animátory nebo grafičky videoher

Dostali jste úkol během výběrového řízení? V dnešní době nic neobvyklého

Jak se stát instruktorem/instruktorkou dětského plavání?

EET již není povinná – Národní soustava kvalifikací zrevidovala profesní kvalifikace

5 základních pravidel klientské komunikace aneb Stále platí, že zákazník má vždy pravdu?

Seznam profesních kvalifikací

Víte, jaké dovednosti musíte pro danou kvalifikaci prokázat?

Informace pro školy

Víte, že jako škola máte jisté výhody při získávání autorizací?

Vše o zkouškách

Jak se přihlásit a kde získat informace o zkoušce?

Pro autorizované osoby

Kdo je to autorizovaná osoba a jaké výhody má získání autorizace?

Kvalifikace a živnosti

U řady živností je podmínkou k jejímu získání určitá kvalifikace.

Přihlaste se k odběru našich novinek

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur dela more etc fore lorela ido, soredum foresta logika portala consore mio de la porte sorte forte.

Hlavní menu

  • Úvodní stránka
  • Seznam profesních kvalifikací
  • Kontakt

Hlavní rozcestník

  • Informace pro školy
  • Vše o zkouškách
  • Pro autorizované osoby
  • Kvalifikace a živnosti

Důležité odkazy

  • Aktuální články
  • GDPR
  • Převodník ÚPK a živností
  • Národní pedagogický institut ČR
  • Senovážné náměstí 25
  • 110 00 Praha 1
Všechna práva vyhrazena | 2023

Vítejte na novém portálu
Vzdělávání a práce. 

Web se aktuálně nachází v testovací fázi, omluvte prosím dočasnou neúplnost všech dat.

Na rozvoji intenzivně pracujeme.