Definovat pojem „smysluplná práce“ není tak jednoduché. Každý z nás vidí smysl v jiném druhu činnosti a nedá se tedy obecně říct, že nějaká práce smysl dává a jiná ne. Je to vždy jen o našem úhlu pohledu, a to je pro hledání vlastní „smysluplné práce“ klíčové pochopit.
Smysluplná práce nás nejen baví, ale i pomáhá
Pokud bychom se přece jen chtěli pouštět do nějakého škálování, pak bychom řekli, že pro člověka je smysluplná práce v obecném měřítku taková práce, která jej baví, přináší mu potěšení, uspokojení. Jde o práci, při které může naplno využívat svůj potenciál i své silné stránky, stejně jako nabyté vědomosti a životní zkušenosti. Většina lidí, kteří takovou naplňující práci mají, se ale shodnou ještě na jedné věci. A to, že taková to smysluplná práce musí být v souladu s jejich životní filozofií a morálními či etickými hodnotami anebo musí mít i přesah v oblasti ekologie či sociální oblasti.
Musím změnit povolání?
Mnoho z nás může mít pocit, že naše stávající zaměstnání v sobě žádný hlubší smysl nenese a že jedinou možností, jak jej najít, je práci změnit. Nicméně hledání smysluplné práce nemusí vždy vést až ke změně kvalifikace či oboru. Smysl lze najít i přesně na takovém místě, na kterém aktuálně člověk je.
Přečtěte si také: „Medvídka nebo srdíčko?“ Úkolů baristy je mnohem více, než jen malování do kávy
Ikigai aneb Můj důvod, proč ráno vstát z postele
Japonci jsou známí svou pracovitostí a pečlivostí. Pro většinu z nich je jejich zaměstnání i jakousi formou poslání, a proto i pracovníci na nižších pozicích vykonávají svou práci svědomitě. Pomáhá jim k tomu koncept známý pod názvem ikigai. Ikigai je myšlenkový postoj, který pomáhá hledat smysl života – včetně toho pracovního. Sestává ze 4 samostatných oblastí a v místě, kde se všechny oblasti protnou leží naše „vysněné“ povolání. Jednotlivé oblasti jsou následující:
- Co miluji?
- V čem jsem dobrý/dobrá?
- Co svět potřebuje?
- Co mě uživí?
Ve chvíli, kdy si upřímně odpovíme na všechny oblasti, můžeme zjistit, zda lze najít smysl i v práci, kterou právě vykonáváte.
I řidič autobusu má své ikigai
Pojďme si to ukázat na konkrétním příkladu. Představte si řidiče autobusu, kterého jeho práce nebaví, protože v ní nevidí žádný smysl. Nicméně tento člověk velmi rád jezdí autem a rád řídí, rozumí i technické stránce, dokáže v případě opravit poruchu, má dlouholeté zkušenosti. Potřebují jej jak lidé, kteří ráno pospíchají do práce, tak studenti, kteří se dopravují dennodenně do školy a bez jeho jízd by zmeškali výuku. Poptávka po řidičích autobusu je velká, bez potíží tedy peníze vydělá. Je tedy vidět, že jeho práce má velký smysl, stačí se na ni jen podívat jinýma očima. Stačí si jen představit, že jeho práce pomáhá ostatním lidem v jejich pracovních úspěších a studentům umožňuje dostat se včas ke svým povinnostem.
Změna je život
Někdy stačí jen změnit úhel pohledu a práce nám začne smysl dávat, někdy se právě tou změnou pohledu ukáže, že člověk je v úplně jiném oboru, než „by měl být“. V dnešní době tak není nic divného na tom, že se z právničky stane majitelka kavárny, nebo když se prodavačka přeškolí na asistentku pedagoga. Někdy je potřeba vyšší vzdělání, jindy stačí si změnit či zvýšit kvalifikaci. S tím pomáhá i Národní pedagogický institut, resp. Národní soustava kvalifikací, díky které můžete získat profesní kvalifikaci a začít žít své ikigai!
Instruktor/instruktorka lezení na umělých stěnách – zodpovědná práce s nádechem dobrodružství