EQAVET se snaží zprostředkovávat zkušenosti, zajímavé a inovativní přístupy ke vzdělávání. V příkladech dobré či inspirativní praxe najdete zajímavé podněty a nápady pro vaši práci.
Příklady využití cyklu kvality v odborném vzdělávání v evropských zemích najdete na www.eqavet.eu.
Jak hodnotí čeští učitelé odborného vzdělávání spolupráci s vedením a kolegy? Spolupráce je celkově z hlediska postojů lépe přijímána na soukromých školách. Intenzivněji však spolupracují naopak učitelé na veřejných školách. Pozitivní postoj ke spolupráci s vedením mají především začínající učitelé.
vzdelavaniaprace.cz/eqavet/ke-spolupraci-vice-tihnou-zacinajici-ucitele-i-soukrome-skoly
Projekt si klade za cíl vytvářet podklady nejen pro hodnocení kvality a efektivity vzdělávání a vzdělávací soustavy na všech stupních, ale také pro přijímání efektivních vzdělávacích politik a intervencí na různých úrovních řízení vzdělávání. Zejména pak usiluje o vybudování kvalitní datové základny, která umožní realizovat vzdělávací analýzy. Reaguje tak na nedostatečné využívání dat, která má MŠMT k dispozici, a na chybějící nebo nesystematizované propojení s dalšími resortními organizacemi (konsolidace datové politiky MŠMT a ČŠI, NPI ČR, CZVV aj.). Vzdělávací analýzy následně pomohou při rozhodování o směřování vzdělávací politiky na základě dat a na základě expertních znalostí. Nedílnou součástí tohoto přístupu je dále vybudování nového Informačního systému vzdělávání. Projekt, financovaný z OP JAK, realizuje Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ve spolupráci s Českou školní inspekcí (2023–2027).
www.edu.cz/podpora-skol/projekty-op-jak/ips-data/
V pražské Střední odborné škole pro administrativu EU sledují, jak se uplatňují její absolventi v praxi.
Jaké důvody k tomu školu vedou? A co všechno škola ze zpětné vazby vyčetla a následně změnila ve výuce? To se dozvíte z prezentace ředitele Romana Lišky. Samotný fakt, že šetření není anonymní, umožňuje škole přemýšlet také o návazném, longitudinálním šetření, které by umožnilo porovnávat výsledky v čase. Video vzniklo u příležitosti konference Hovorme o kvalite, kterou v roce 2021 pořádal Národní referenční bod pro zajišťování kvality na Slovensku.
www.youtube.com/watch?v=XXcFLGZ8rTQ
Projekt Metodická podpora akčního plánování (P-AP) byl financován z prostředků OP VVV a trval od prosince 2021 do listopadu 2023. Propojil týmy pro akční plánování z projektů P-KAP (Podpora krajského akčního plánování) a SRP (Strategické řízení a plánování ve školách a v územích).
V projektu vznikl Jednotný model akčního plánování, který usiluje o zvýšení kvality i naplňování strategických i akčních cílů na všech úrovních vzdělávacího systému.
Zajímá vás, jak strategicky řídit a plánovat na úrovni školy, kraje i území? Nebo kde najít vhodné datové zdroje pro tvorbu strategických dokumentů? Nahlédněte do online Průvodce strategickým a akčním plánováním: orgpad.info/s/XBq1IBi_ZBe.
Sebrané příklady z let 2016–2021 byly v projektu tříděny a publikovány tematicky podle tzv. oblastí intervencí. Příklady inspirativní praxe v oblasti Odborné vzdělávání a spolupráce škol se zaměstnavateli najdete na webu projektu na stránce podpora-odborneho-vzdelavani-vcetne-spoluprace-skol-a.html, příklady z oblasti Rozvoj kariérového poradenství jsou uveřejněné na stránce rozvoj-karieroveho-poradenstvi.html, příklady z oblasti intervence Podpora kompetencí k iniciativě, kreativitě a podnikavosti najdete na podpora-kompetenci-k-podnikavosti-a-kreativite.html.