Modularizace vzdělávacích programů není jen teorie, ale osvědčená praxe. Na setkáních projektu EQAVET se představily školy z Brna a Sezimova Ústí, které tento přístup s úspěchem rozvíjejí.
Devět středních odborných škol, které se vydaly na cestu modularizace svých vzdělávacích programů, se na podzim 2024 zúčastnilo setkání pořádaných projektem EQAVET.
Akce se uskutečnily na dvou školách zapojených do projektu zaměřeného na zajišťování kvality v odborném vzdělávání. Jejich cílem bylo zejména sdílení zkušeností a vzájemné učení škol v oblasti modularizace. Integrovaná střední škola automobilní v Brně a Vyšší odborná škola, střední odborná škola a centrum odborné přípravy v Sezimově Ústí nechaly účastníky nahlédnout pod pokličku a odvyprávěly účastníkům své příběhy modularizace se všemi radostmi i strastmi, které jim tato volba přinesla.
Obě školy patří mezi velmi zkušené lídry v oblasti modularizace v počátečním odborném vzdělávání. V Brně se podařilo moduly zavést do praxe před 18 lety, v Sezimově Ústí dokonce již před čtvrtstoletím.
Školy si na setkání přizvaly také své spolupracující zaměstnavatele. V Brně to byla firma Scania ČR a v Sezimově Ústí se jednalo o zástupce firem Loxone a Fanuc.
Vedení obou škol sdílí nadšení pro modulární systém vzdělávání. V Brně kladou důraz na propojení teorie a praxe, takže obě části modulu zvládne obstarat jeden vyučující. Modularizace dále přispěla k větší symbióze mezi učiteli odborných teoretických předmětů a praktického vyučování, zejména ve smyslu lepších vztahů a přenosu informací. Vzdělávací moduly škole pomohly zvýšit motivaci žáků ke studiu a snížit jejich absence, ale také propojit vzdělávací obsah s Národní soustavou kvalifikací a lépe držet krok s neustálým technickým vývojem automobilů.
V Sezimově Ústí před deseti lety zavedli certifikované moduly uznávané zaměstnavateli v regionu. V rozmanitosti školních vzdělávacích programů v rámci jednoho oboru vzdělání zaměstnavatelé často ztrácejí přehled o tom, co vlastně absolvent dovede. Škola v Sezimově Ústí proto společně se zaměstnavateli definuje požadované dovednosti absolventa i postup jejich ověření. Pokud žák zvládne modul nejhůře „na trojku“, škola zaměstnavateli garantuje, že absolvent uvedené dovednosti opravdu má.
V Sezimově Ústí vnímají modul jako živý organismus, který se definuje a připravuje na základě potřeb firem, a to jak v počátečním, tak dalším odborném vzdělávání.
Co bude dál?
Další setkání škol věnujících se modularizaci nás čekají na jaře a na podzim 2025. Chcete se některého setkání zúčastnit? Kontaktujte nás přes e-mail martina.kanakova@npi.cz.
Během jara budou zároveň vznikat případové studie. Ty pomohou v procesu revizí rámcových vzdělávacích programů, zejména při tvorbě modelových modulárně strukturovaných ŠVP.