Stát se autorizovanou osobou a mít možnost ovlivnit budoucí směr vašeho oboru s sebou nese velkou míru invence, ale také zodpovědnosti. Zkoušející u zkoušek z profesní kvalifikace musí splnit náročné vstupní podmínky. Nicméně díky tomu potom mohou poznat nové zájemce o obor, získat možnost dohlédnout na kvalitu výstupů nebo se setkávat a diskutovat nad pravidly zkoušek s kolegy z oboru. Uvažujete, že byste se také stali autorizovanou osobou? Níže se můžete seznámit s několika konkrétními obory a jejich detailnějšími podmínkami.
3D herní animátor/animátorka
Autorizovaná osobaJe fyzická nebo právnická osoba, které autorizující orgán přiznal právo ověřit zkouškou, zda si žadatel o kvalifikační osvědčení profesní kvalifikace skutečně osvojil všechny požadované kompetence. Autorizované osoby jsou podle své odbornosti evidovány v informačním systému NSK. u profesní kvalifikace 3D herní animátor/animátorka, resp. autorizovaný zástupce autorizované osoby, pokud jej autorizovaná osoba určila, musí splňovat alespoň jednu z následujících variant požadavků:
- Vyšší odborné vzdělání a alespoň 5 let odborné praxe v herním průmyslu v oblasti tvorby 3D animací nebo
- Vysokoškolské vzdělání nejméně bakalářského studijního programu a alespoň 5 let odborné praxe v herním průmyslu v oblasti tvorby 3D animací.
Mezi další požadavky patří kvalifikace v pedagogické oblasti. Autorizovaná osoba (nebo zástupce) musí mít buď:
- odbornou kvalifikaci pedagogického pracovníka podle zákona č. 563/2004 Sb., o pedagogických pracovnících a o změně některých zákonů, ve znění pozdějších předpisů, nebo
- odbornou kvalifikaci podle zákona č. 111/1998 Sb., o vysokých školách a o změně a doplnění dalších zákonů (zákon o vysokých školách), ve znění pozdějších předpisů, nebo
- praxi v oblasti vzdělávání dospělých (včetně praxe z oblasti zkoušení), nebo
- osvědčení o profesní kvalifikaci 75-001-T Lektor dalšího vzdělávání.
V případě, že nedisponuje žádným z výše uvedených osvědčení či praxí, může být absolventem přípravy zaměřené zejména na praktickou aplikaci části první, hlavy III a IV zákona č. 179/2006 Sb., o ověřování a uznávání výsledků dalšího vzdělávání a o změně některých zákonů (zákon o uznávání výsledků dalšího vzdělávání) ve znění pozdějších předpisů, a přípravy zaměřené na vzdělávání a hodnocení dospělých s důrazem na psychologické aspekty zkoušení dospělých v rozsahu minimálně 12 hodin.
Jak požádat o autorizaci?
Žadatel o udělení autorizace prokazuje splnění požadavků na odbornou způsobilost autorizujícímu orgánu, a to předložením dokladu nebo dokladů o získání odborné způsobilosti v souladu s hodnoticím standardem této profesní kvalifikace, nebo takovým postupem, který je v souladu s požadavky uvedenými v hodnoticím standardu této profesní kvalifikace autorizujícím orgánem stanoven. Žádost o udělení autorizace lze dohledat na internetových stránkách autorizujícího orgánu, tedy Ministerstva kultury na webu www.mkcr.cz.
Přečtěte si také: Jak se stát autorizovanou osobou?
Co si připravit pro budoucí zkoušky?
Samotné úspěšné získání autorizace ale nestačí. Pro udělení souhlasu s akreditací je kromě znalostí a zkušeností potřeba zajistit pro budoucí studenty, resp. žadatele o vykonání zkoušky, také materiálové vybavení. Pro vykonání zkoušky musí autorizovaná osoba disponovat počítačovým pracovištěm vybaveným počítačem se softwarovým vybavením pro 3D animaci pro vývoj video her a herní engine a připojením k internetu.
Tyto materiální zdroje se přikládají k žádosti o udělení autorizace. Žadatel přiloží seznam materiálně-technického vybavení dokládající soulad s požadavky uvedenými v hodnoticím standardu pro účely zkoušky. Zajištění vhodných prostor pro provádění zkoušky prokazuje žadatel odpovídajícím dokladem (např. výpis z katastru nemovitostí, nájemní smlouva, dohoda) umožňujícím jejich užívání po dobu platnosti autorizace.
Nesplňujete všechny parametry, ale přesto nechcete vzdát myšlenku stát se autorizovanou osobou v odvětví užitného umění? Můžete vyzkoušet některý z oborů, kde nejsou hodnotící kritéria pro udělení autorizace tak náročná. Mezi takovéto obory patří např. profesní kvalifikace Technický grafik / technická grafička videoher.