Dáváte si novoroční předsevzetí anebo patříte mezi ty, kteří už to dávno vzdali? Pojďte letos vyzkoušet něco nového. Připravte se na úspěšný nový rok včas a vyzkoušejte některé z osvědčených tipů!
1. tip: „Sleduji, odkud jsem přišel.“
První tip nám říká, že nestačí si zmapovat místo, na kterém se nyní nacházíme – ať už v osobním či pracovním životě – ale musíme si připomenout celou cestu, která nás k tomuto místu dovedla. Jaké překážky jsme museli překonat? Jaké těžké období máme za sebou? Jak a proč jsme se rozhodovali na nejrůznějších životních křižovatkách, kudy se vydat? Kdo a co nám pomohlo dostat se právě na toto místo?
Vezměte si papír a tužku a sepište si odpovědi na tyto otázky. Uvidíte, že ačkoliv svou současnou situaci možná berete jako „samozřejmou“, tak tomu ještě před nějakou dobou být nemuselo. Je dobré se tak zastavit a ohlédnout nazpět a připomenout si, jaké techniky, metody či lidé nám byli oporou a co jsme se za tu dobu naučili.
2. tip: „Vnímám, kde jsem.“
Když už víme, jak jsme se na dané místo dostali, měli bychom se s tímto místem pořádně seznámit. Je mi v něm dobře? Je takové, jak si představuji? Nebo mě zde něco „tlačí“, není mi něco příjemného, chci to jinak? Abychom totiž mohli svůj život změnit, musíme jej nejprve znát. V tomto tipu nám může pomoci metoda tzv. Kola života. Ta spočívá v tom, že si nakreslíte kruh a rozdělíte jej na 8 částí. Každou z částí si pojmenujte (např. zdraví, vztahy, peníze, rodina….) Poté si do jednotlivých výsečí zapište (od 1 do 10, kdy 1 je nejméně a 10 nejvíce) nakolik jste s danou oblastí spokojeni.
Mohlo by vás také zajímat: Sebereflexe – jak vám pomůže v kariéře?
Až si takto obodujete všech 8 sekcí, podívejte se na kruh znovu a označte si témata, která mají nejmenší počet bodů. Toto jsou totiž oblasti, jejichž zlepšení vám přinese největší pocit uspokojení – měli byste se jim tedy začít věnovat nejdříve.
U těch ostatních si jen poznačte odpověď na otázku „Co by se muselo změnit, aby to byla 10?“ To vám napoví, co byste měli začít měnit hned po těch úvodních sekcích.
3. tip: „Vím, kam mířím.“
Tohle se často snadněji řekne, než vykoná, že? Naštěstí i v tomto můžeme využít informací, které jsme získali přípravou Kola života. Hlavní témata, ve kterých chceme nějakou změnu, již máme. Nyní můžeme navázat tvorbou vizualizační pomůcky. Nakreslete si nebo vystřihněte obrázky, které představují požadovanou změnu. Nalepte je na velký arch papíru a doplňte klidně slovy či oblíbenými citáty. Tato koláž vám pak bude sloužit jako pomocník v náročných chvílích – vyvolá vám příjemné emoce a uvidíte svůj cíl v reálnější podobě – díky tomu budete mít i vyšší šanci jej dosáhnout. A nyní nastává poslední krok – můžete si rozplánovat jednotlivé dílčí krůčky nebo úkoly, které vedou ke splnění vašeho cíle.
Teprve tehdy, když si spojíme své minulé (ne)úspěchy, svůj aktuální stav a vizi a dokážeme pojmenovat, kam se chceme posunout a čeho chceme dosáhnout nebo co chceme změnit, máme šanci, že se tak opravdu stane. Proto při plánování svého úspěšného nového roku nezapomínejte pohlédnout nejen do požadované budoucnosti, ale i do své prožité minulosti.
Instruktor/instruktorka lezení na umělých stěnách – zodpovědná práce s nádechem dobrodružství