Na webu Národní kvalifikace naleznete mnoho zajímavých oborů, na které je možné se rekvalifikovat v případě, že máte potíže s uplatněním na trhu práce ve svém stávajícím oboru. Jedním z velmi perspektivních odvětví jsou manuální obory – dneska se zaměříme na tesaře.
Tesař/tesařka
V rámci kvalifikační úrovně, tedy náročnosti oboru, se tesař řadí mezi obory učňovské s kvalifikační úrovní na hodnotě 3. Znamená to, že zde není velká náročnost teoretického studia, velká část je ale soustředěná na praktické dovednosti a schopnosti. Během zkoušky u autorizované osobyJe fyzická nebo právnická osoba, které autorizující orgán přiznal právo ověřit zkouškou, zda si žadatel o kvalifikační osvědčení profesní kvalifikace skutečně osvojil všechny požadované kompetence. Autorizované osoby jsou podle své odbornosti evidovány v informačním systému NSK. je tak část vedena ústně či písemným přezkoušením, další rozsáhlejší část zkoušky má ovšem podobu praktických ukázek.
Vzhledem k tomu, že kvalifikace na tento obor je z praktického hlediska poměrně náročná, obsahuje více než 20 bodů, které musí uchazeč splnit nebo doložit jejich zvládnutí. V dnešním článku si tak představíme jen některé z těchto bodů, všechny ostatní, včetně kontaktů na autorizované osoby najdete na webu Národní soustavy kvalifikací.
Orientace ve stavebních výkresech a dokumentaci
Uchazeč o tuto kvalifikaci musí u zkoušky prokázat znalost a schopnost číst stavební výkresy a prováděcí výkresy tesařských konstrukcí. Jednotlivé dokumenty musí umět od sebe rozlišit, a také je prakticky využívat při řešení zadaného úkolu. Všechny tyto činnosti se hodnotí v rámci zkoušky praktickým ověřením s výkladem.
Materiál je základ
Protože práce s materiálem je u tesařiny velmi důležitá, věnují se tomuto tématu hned 3 odborné způsobilosti. Při zkoušce je tak potřeba posoudit kvalitu různých používaných materiálů, uvést parametry kvality materiálů, dokázat spočítat spotřebu materiálu pro zadaný úkol, vysvětlit zásady měření a odhadů spotřeby. Prakticky se pak také ověřuje dovednost ručního opracování dřevěných materiálů. Sem spadá popis pracovních postupů ručního opracování dřevěných materiálů (řezáním, hoblováním, dlabáním, vrtáním a broušením) dle zadání včetně nástrojů a nářadí, příprava nástrojů, nářadí a pracovních pomůcek pro ruční opracování, vlastní ruční práce i dodržování bezpečnosti práce a práce s ochrannými pomůckami.
Krovy, podlahy i schodiště
Výroba, montáž i opravy krovů, podlah, schodiště, zábradlí či obkladů patří do hlavní praktické náplně práce truhláře. Je tak přirozené, že i tyto oblasti budou během zkoušky kontrolovány. Uchazeč musí číst v technických výkresech jednotlivých konstrukcí, podle zadání zvládnout zhotovit prvky tesařské konstrukce a krovu, zkontrolovat odvedenou práci dle zadání a dbát na dodržení všech zásad bezpečné práce.
Obory vyžadující lidský prvek a zručnost jsou stále více poptávané. Dobrých řemeslníků ubývá, ale poptávka po jejich práci se nezmenšuje. Je tak velmi pravděpodobné, že po splnění podmínek a rekvalifikaci v tomto oboru nebudete mít o práci nouzi.