Projekt Systémové prostředí k prohlubování kompetencí (zkráceně UpSkilling) se zaměřil na podporu systémového prostředí v oblasti dalšího vzdělávání, konkrétně na podporu Národní soustavy kvalifikací (NSKNárodní soustava kvalifikací je státem garantovaný systém, díky kterému získáte osvědčení o tom, co umíte, bez ohledu na to, jak jste se to naučili.) a realizaci druhého cyklu mezinárodního výzkumu PIAAC.
Cíle projektu
- Posílit a doplnit stávající systémové prvky, které umožní prohlubování kompetencí dospělých v rámci dalšího vzdělávání v České republice.
- Optimalizovat síť autorizovaných osob a zavést mechanismy pro její koordinaci.
- Vytvořit vzdělávací programy zaměřené na získávání digitálních kompetencí.
- Sběr dat pro druhý cyklus šetření PIAAC.
Aktivity projektu
- Regionální koordinace: V krajích byla zřízena síť koordinátorů, kteří zajišťovali propojení mezi školami, Úřadem práce, podniky a dalšími institucemi, čímž podpořili efektivní spolupráci a šíření informací o vzdělávacích příležitostech.
- Optimalizace sítě autorizovaných osob: Cílem bylo zlepšit kvalitu a dostupnost dalšího vzdělávání. V rámci projektu byla vytvořena síť autorizovaných osob.
- Tvorba vzdělávacích programů: Projekt se zaměřil na vývoj a implementaci programů zaměřených na digitální dovednosti a další klíčové kompetence potřebné na trhu práce.
- Sběr dat pro výzkum PIAAC: Projekt zahrnul druhý cyklus mezinárodního výzkumu PIAAC, který analyzuje a porovnává kompetence dospělé populace napříč zeměmi.
- Workshopy a setkání: Proběhlo pořádání workshopů a setkání pro odbornou veřejnost, které mělo za cíl zvýšit povědomí o možnostech dalšího vzdělávání a podpořit výměnu zkušeností a osvědčených postupů.
Rozvoj digitálních kompetencí
Jedním z klíčových zaměření projektu byl rozvoj digitálních kompetencí, které jsou stále více žádané v rámci Průmyslu 4.0. V rámci projektu bylo identifikováno 30 profesních digitálních kompetencí, které byly definovány a integrovány do vzdělávacích programů. Důležitost těchto kompetencí vychází z potřeby reagovat na rychle se měnící požadavky trhu práce a zvyšovat zaměstnatelnost a konkurenceschopnost pracovní síly.
Projekt UpSkilling analyzoval stávající profesní kvalifikace (PK) a identifikoval ty s digitálním obsahem, na jejichž základě byly vytvořeny vzdělávací sylaby a vzdělávací programy zaměřené na konkrétní digitální dovednosti, které jsou nutné pro moderní pracovní pozice.
Tyto programy zahrnovaly jak e-learningové, tak prezenční formy a byly využitelné i pro rekvalifikační kurzy. Každý program obsahoval testy znalostí a dovedností, které sloužily pro diagnostiku před a po absolvování kurzu.
Podívejte se na video: Prezentace digitálních kompetencí v systému Národní soustavy kvalifikací
Informační videa
V rámci projektu UpSkilling vznikla série informačních videí:
- Jak na rekvalifikaci podle Národního systému kvalifikací zabezpečovaného Úřadem práce
- Rozhovor se zájemcem o zvolenou rekvalifikaci podle Národní soustavy kvalifikací
- Rozhovor o možnostech NSK
Díky těmto aktivitám projekt UpSkilling významně přispěl k posilování dovedností a kompetencí dospělých, což je klíčové pro jejich uplatnění na současném i budoucím trhu práce.
Změna profese, nové možnosti: Průvodce úspěšným přechodem do nové kariéry