Odborníkem na porušování integrity lidské kůže, jak zní oficiální pojmenování povolání piercéra, se můžete stát po absolvování kvalifikační zkoušky. Ta sestává z několika oblastí, které si blíže rozebereme v tomto článku.
Nemoci kůže a jejich rozpoznávání
Ačkoliv se může zdát, že jde o jednoduché povolání, kvalifikační úroveň hodnotící náročnost zkoušky a celé rekvalifikace má hodnotu 4, což znamená, že jsou potřebné odbornější znalosti. Ty se týkají především somatologie (znalosti lidského těla) se zaměřením na anatomii a fyziologii kůže. Velké znalosti jsou potřeba také z oblasti dermatologie. Piercér musí být schopen rozpoznat základní onemocnění kůže – ekzémy, dermatózy, plísňová a kvasinková onemocnění či kožní nádory. Znalosti z těchto oblastí bývají obvykle ověřovány pomocí písemného testu.
První pomoc v péči o tělo
Po piercérovi pochopitelně nejsou vyžadovány odborné lékařské zákroky nebo diagnózy, první pomoc (nejen v péči o tělo) však zvládat musí. Ta je ověřována praktickým a ústním vyzkoušením. Sleduje se především schopnost rychlé reakce v nenadálé situaci, kdy může být klient v ohrožení života – při epileptickém záchvatu, bezvědomí apod. Uchazeč o rekvalifikaci musí předvést simulovaný hovor na tísňovou linku, předvést a vysvětlit správný postup při neodkladné resuscitaci a při běžných úrazech či nevolnostech – pořezání, zasažení očí chemikálií nebo mdlobách klienta.
Poskytování odborné poradenské činnosti
Ještě před samotným umístěním piercingu či jiné ozdoby je nutné si s klientem promluvit a poskytnout mu odborné poradenství v oblasti péče o kůži před aplikací i po ní. Piercér by měl být schopen klientovi vysvětlit základní fakta o používaných materiálech, včetně případných kontraindikací, s důrazem na materiál zvoleného šperku. Měl by také umět popsat faktory ovlivňující výsledný estetický efekt, aby bylo možné předejít budoucímu zklamání či rozčarování klienta. Důležité je také klienta vhodně poučit o tom, jak má postupovat při ošetřování zraněného místa a jaké kosmetické produkty či léky nejsou vhodné.
Bezpečná aplikace ozdoby
To nejlepší nakonec aneb samotná aplikace ozdoby či šperku už bývá pro piercéra něco jako třešnička na dortu. Tato činnost bývá u zkoušky ověřování praktickým předvedením. Společně s touto ukázkou bývá součástí také ústní ověření, že piercér umí popsat základní požadavky (i legislativní) na spotřební materiál nebo způsob zacházení s kontaminovaným materiálem a možnosti jeho likvidace.
Chcete se stát piercérem?
Zaujala vás možnost stát se odborníkem v této oblasti a začít pracovat jako piercér? Na webu Národní kvalifikace najdete bližší informace i s popisem požadovaných znalostí a zkušeností. Zjistit si zde můžete i konkrétní autorizované osoby, u kterých je možné zkoušku složit.