Chtěli byste hned po studiích pozici vysokého manažera se skvělým platem? Cesta k vysněnému povolání nemusí být nemožná, obzvláště pokud na ni pracujete dlouhodobě a systematicky.
Kam na brigádu?
Studujete na vysoké škole a hledáte možnosti přivýdělku? Pracujete ve firmě, ale cítíte, že to není to pravé? Zkuste brigádu! Pokud jste ale cílevědomí nebo chcete na své kariéře zapracovat, vybírejte si pečlivě, kam vyrazíte. A teď nemáme na mysli konkrétní pozici, ale spíše firmu, do které pošlete svůj životopis. Může se totiž jednoduše stát, že s danou firmou spojíte svůj pracovní život nejen po čas brigády, ale i v dalších letech a na vyšších pozicích.
Jak si vybrat vhodnou firmu?
Pokud chcete cíleně začít budovat kariéru u jedné firmy a nebojíte se začít od píky, máte velkou šanci na budoucí úspěch. V takovém případě ale může být kvalitní výběr firmy klíčový. V první fázi se zaměřte na obor dané firmy a na vaše vzdělání či zkušenosti. Našli byste ve firmě uplatnění? Mají oddělení či pozice, na které byste se hodili? Pokud máte vystudovanou ekonomickou školu, je velká šance, že pro vás bude mít vhodné místo většina firem. S teoretickou fyzikou budete mít výběr možná o něco užší.
Přečtěte si také: STÁŽ – ideální způsob, jak zvýšit svou cenu na trhu práce
V druhém kole výběru se podívejte, zda s danou firmou sdílíte konkrétní hodnoty. Je pro vás důležité ekologické chování firmy? Nebo etika vůči zaměstnancům? Zjistěte si o firmě co nejvíce informací a v ideálním případě se pokuste spojit s někým, kdo v dané firmě pracuje nebo pracoval, protože osobní zkušenost může být velmi inspirující.
Vyhrňte si rukávy a na nic nečekejte
Nemá vaše zvolená firma aktuálně žádné vypsané pozice – ani juniorské? Nevadí! Mnoho HR manažerů vítá proaktivitu. Najděte si kontakt na osobu zodpovídající za nábor nových zaměstnanců a oslovte ji. Pokud se zmíníte o tom, že se nebojíte žádné práce a máte zájem i o brigádnickou pozici, máte v mnoha případech velké plus. Dáváte tím najevo, že opravdu stojíte o tuto firmu, nikoliv jen bonusy plynoucí z některé konkrétní pozice.
Neváhejte tedy začít i na jednoduché pozici, která ale může být jen prvním stupínkem v celé vaší kariéře, nikoliv jejím koncem. Ze zaměstnance fast foodu, který smaží v kuchyni kuřata se může rychle stát vedoucí směny s většími pravomocemi a kompetencemi. Odtud je to už jen krůček k vedoucímu pobočky či specializované pozici zaměřené třeba na kvalitu jídla v dalších pobočkách. Podobně se může vypracovat recepční, která do firmy přišla pouze brigádně při studiu vysoké školy. Z recepce je to jen kousek do kanceláře na juniorskou ekonomickou pozici a poté klidně ještě výše.
Vzdělávejte se
Neváhejte na sobě pracovat nejen z hlediska získání praxe, ale také po stránce odborné. Národní soustava kvalifikací umožňuje složení kvalifikační zkoušky na desítky oborů, a i tímto ukážete svému zaměstnavateli, že vám na vaší kariéře záleží. Jednotlivé možnosti a profesní kvalifikace si můžete prohlédnout na tomto webu: www.narodnikvalifikace.cz
Vytrvejte – neběžíte sprint, ale maraton
Základní vlastností, abyste mohli takto v kariérním žebříčku postupovat, je vytrvalost. Uvědomte si, že vaše pracovní kariéra může trvat mnoho desítek let a není proto nutné být na špici hned první rok po dokončení školy. Rozvrhněte si síly, pracujte poctivě, prokažte aktivitu, ochotu, nebojte se přinášet vlastní myšlenky. V případě potřeby se ale nebojte být ani asertivní a projevit svou osobnost.
Hledáte práci? Tyhle dovednosti jsou na pracovnímu trhu nejžádanější