Co je klíčem k úspěchu? Každý filozof by vám asi odpověděl jinak. Existuje ale jedna klíčová vlastnost, bez které je dosažení našich cílů a potažmo úspěchu náročnější. Touto vlastností je cílevědomost. Právě díky ní se můžeme výrazně rychleji posouvat na cestě k vysněnému životu. Pro někoho představuje úspěch spokojenou a zabezpečenou rodinu, pro jiného vysoký manažerský post, jiný si úspěch vychutná na houpací síti na písčité pláži jako digitální nomád. Bez jasného cíle, vize a – právě této důležité vlastnosti – by ale k požadovanému úspěchu nikdy nemuselo dojít.
Cílevědomost – „vědomí cíle“ – nám pomáhá vytyčit si jasný směr, vizi a cíl a poté i jednotlivé kroky potřebné k dosažení určeného cíle. Díky ní překonáváme překážky, udržujeme se na své cestě a umíme být vytrvalí. Je to právě díky tomu, že někde v hlavě máme své „vědomí cíle.“ Vidíme jej, víme, že soustavnou prací či pílí jej můžeme dosáhnout, že není nereálný.
Mohlo by vás také zajímat: Profesní kvalifikace Manažer/manažerka dalšího vzdělávání
Cílevědomý člověk se někdy také popisuje slovy jako, „vytrvalý,” „s tahem na branku…”, v negativní konotaci někdy i jako „jde přes mrtvoly“. Takový člověk má jasnou vizi, ví, co chce a také je připravený čelit překážkám. Pokračuje i přes obtíže. Je přirozené, že takový vytrvalec je v životě úspěšnější než někdo, kdo má sice hlavu plnou nápadů, ale při prvním problému se zalekne a svůj cíl vzdá.
6 tipů, jak si udržet „vědomí cíle“ v každodenním životě
Vzdejte se pasivity
Uvědomte si, že pokud máte dosáhnout svého cíle, musíte to být vy, kdo vás k němu dovede. Jde o vzdání se pasivity, někdy také známého jako „módu oběti“ a převzetí zodpovědnosti za svůj vlastní život.
Začněte u svého těla
Ne nadarmo se říká, že tělo je chrámem naší duše. Unavené tělo, člověk bez energie a nedostatku spánku má horší výchozí pozici než zdravě se stravující, sportující jedinec. Péče o naše tělo by tak měla patřit do každodenního rozvrhu každého cílevědomého člověka.
Připravte si svůj prostor
Pracovat na splnění velkých snů a úkolů v neupraveném prostředí je náročnější na soustředění i celkový pocit. Co si třeba vyzdobit pracovní místo inspirativními citáty, drobnostmi v oblíbené barvě nebo originálními hodinami, které vám pomohou udržet si pozornost a efektivně plánovat čas?
Poznávejte sami sebe
Někdo je noční sova, jiný zase ranní ptáče. Někomu vyhovuje pracovat v dlouhých časových úsecích, jiný potřebuje časté pauzy a krátké pracovní sekvence. Otestujte si, jaký je právě ten váš optimální mód a toho se držte. Využijete tak nejlépe dobu, kdy se vám pracuje s lehkostí a nemusíte se k práci přemlouvat nebo nutit.
Dělejte si pravidelný přehled o svém postupu
Vytyčte si na začátku svého snažení nejen cíl, ale i důležité milníky a ideálně i malé krůčky a pokroky. Každý den (týden) si pak označte, jak jste se ve svém cíli posouvali, jakého nového milníku jste dosáhli. Nezaměřujte se na to, kolik práce vás ještě čeká, ale na to, kolik jste jí už zvládli zpracovat.
Těšte se na chyby
Může to znít paradoxně, ale jsou to právě chyby, které nás posouvají kupředu. Získáváme díky nim cenné zkušenosti i sebevědomí. Mít z chyb strach nebo se jim až zoufale snažit vyhýbat tedy není řešení. Mnohem efektivnější je počítat dopředu s tím, že nějaká chyba nastane a posune vás zase dále.
Může být někdy cílevědomost na škodu?
Cílevědomost je skvělá vlastnost, ale i ona může mít svůj záporný pól. Někdy nás naše touha po úspěchu může svést na scestí, na hranu morálních, etických či i zákonných možností. Je tak potřeba hlídat své možnosti v akceptovatelných mantinelech.
Stejně, jako nás může cílevědomost motivovat, tak někdy může mít i opačný efekt. Do hry totiž může vstoupit i naše ego, a to nás může přesvědčit o tom, že se své cesty nikdy nesmíme vzdát. Jednoduše se potom stane, že lpíme na výkonu či cíli, který jsme si kdysi předsevzali a zoufale se jej snažíme dosáhnout. Cílevědomost, nebo možná naše ego v převleku, nám nedovolí změnit svůj cíl, protože by to bylo bráno jako prohra. Mějte ale na paměti, že i u cílevědomého člověka může dojít k přehodnocení priorit a cíle a je to tak naprosto v pořádku.
Dámský, pánský, dětský? Kadeřník najde uplatnění u všech věkových kategorií