Téměř každý malý kluk někdy sní o tom, že bude jednou řídit vlaky, mít na hlavě modrou čepici, v ruce plácačku a na jeho hvizd se celý vlak dá do pohybu. Možná je na čase si svůj sen splnit. V rámci rekvalifikace se klidně můžete vzdělat a složit zkoušku jako průvodčí osobní přepravy. A zdaleka není tato pozice určena jen mužům, na své si zde rozhodně přijdou i ženy.
Průvodčí osobní přepravy
Co tedy musí uchazeč o zkoušku z tohoto oboru všechno znát? V rámci zkoušky se sleduje celkem 11 odborných způsobilostí. Nejčastěji se jedná o písemné nebo ústní zkoušení, někdy je ovšem vyžadována i praktická ukázka zvládnutí dané způsobilosti.
Orientace v dokumentaci a základních informacích
Hned na úvod je samozřejmě nutné znát základní právní předpisy týkající se železniční dopravy a přepravy osob, i základní dopravní terminologii železniční dopravy. Vzhledem k tomu, že struktura práce je zde specifická, je nutné mít i přehled o organizaci práce a pracovních postupech při provozování železniční dopravy.
Uchazeč musí také prokázat základní znalost technických parametrů a obsluhy technických zařízení železničních vozů (osvětlení, klimatizace atd.), musí dokázat popsat a vysvětlit podstatu oběhu železničních souprav či pro ně zpracovat a vyhotovit potřebné náležitosti.
Obsluha železničních návěstidel a výhybek
Velmi důležitou funkcí průvodčího vlakové přepravy je také obsluha návěstidel a výhybek. Jde o klíčovou a zodpovědnou úlohu, přičemž znalosti těchto pravidel se ověří u zkoušky obvykle ústním přezkoušením. Uchazeč musí umět popsat funkce železničních návěstidel, návěstí a výhybek i pravidla jejich obsluhy během poruchových stavů. Prakticky také musí prokázat schopnost obsluhy železničních výhybek.
Výpočet jízdného
Dalšími úkoly průvodčího, jejichž znalost se u zkoušky také prověřuje, je oblast týkající se jízdného. Uchazeč tak u zkoušky musí realizovat výpočet jízdného, dovozného, poplatků, penále a pokut, přirážek podle platných tarifů v osobní železniční dopravě, zpracovat a vystavit jízdní doklady, včetně obsluhy přenosné elektronické pokladny, popsat základní principy rozpoznávání padělků bankovek a orientovat se v evidenci jízdních dokladů a odvést tržbu.
Úkoly nekončí
Mezi další potřebné znalosti a dovednosti patří například řízení nakládky a překládky zavazadel, koordinace posunu vlakové soupravy, výprava vlaku z železniční stanice či poskytování informací o vlakových spojích. Pokud uvažujete o tomto povolání a chcete získat představu o všech kritériích potřebných pro splnění zkoušky, o autorizovaných osobách, které zkoušku umožňují či další informace, najdete je na webu národních kvalifikací.
Odečtěte si z daní náklady na zkoušku z profesní kvalifikace