Zdraví lidé jsou v zaměstnání výkonnější, než lidé nemocní. Je to jednoduchá rovnice, ovšem většina z nás si pod ní představí především zdraví fyzické. O psychickém zdraví se v naší společnosti lámou tabu teprve pomalu. Přitom psychické onemocnění nebo omezení výrazně snižují kvalitu života a mohou mít i velký dopad na náš profesní život a kariéru. Jak se zaměřit na své duševní zdraví během pracovní doby i doma po práci? Ukážeme si v tomto článku.
Spánek nad zlato
Velké množství kofeinu a cukru (především před plánovaným večerním spánkem) snižuje kvalitu nočního odpočinku. K tomu se poté váže potenciální rozvoj demence či Alzheimerovy choroby v pozdějším věku (zdroj: studie uvedené v knize Proč spíme?). Nedostatek spánku, jeho slabá kvalita, a nemožnost průběžného odpočinku mohou mít i vliv na naši aktuální náladu a vnímání světa – který nám tak připadá tak nějak černější. Pracovní úkoly nebo nadcházející náročný den zvládneme s nevyspáním mnohem hůře a s větší možností, že uděláme chybu. A tím se dostáváme do začarovaného kruhu – komu se dobře usíná s pocitem, že musí zítra hasit dnešní chyby?
Jste to, co jíte
Zdravá strava bohatá na vitamíny a minerály má také vliv na naši psychickou pohodu. Zkuste tedy vynechat nebo alespoň omezit průmyslově zpracované potraviny a sacharidy. Dopřejte si pravidelnou nálož vitamínů ať už v podobě ranního smoothie, zeleninové přílohy místo hranolek k obědu nebo lahodného lososa k večeři. Především omega 3 mastné kyseliny podporují náš mozek a jeho výkon. Dopřát si zdravou svačinku tak zvládnete i v práci během pauzy. A třeba tím motivujete i své kolegy.
Dýchejte a meditujte
Křičí na vás šéf, kupí se vám na stole hromada papírů, e-mailová schránka přijímá neustále novou poštu, nestíháte vyzvednout děti ze školky. Dýchejte. Ve chvílích, kdy cítíte, že nestíháte nebo že hladina stresu se u vás blíží kritickým hodnotám, zastavte se, sedněte si na židli, zavřete oči a zhluboka dýchejte. Někdy stačí pár nádechů, ideální je však v klidu dýchat několik minut. Když k tomu ještě přidáte pravidelné meditace, naučíte se hladinu stresu snižovat průběžně.
Prioritizujte a třiďte
Toto pravidlo platí jak v soukromém, tak i pracovním životě. Ve chvíli, kdy nás zaplaví hromada úkolů a požadavků se často dostaví tzv. paralýza a my se nedokážeme pustit do žádného úkolu. Jindy zase děláme jen drobné úkoly, protože jsou rychle hotové a nás naplní pocit spokojenosti. Ovšem dlouhodobé plány stojí na místě a my se jejich zpracování vyhýbáme. V takové chvíli je nejlepší se zastavit, sepsat si všechny očekávané úkoly na jeden papír a poté si je roztřídit. Stanovte si, zda se jedná o krátkodobý nebo dlouhodobý úkol, odhadněte dobu jeho zpracování a poté si je seřaďte. Pokud máte možnost, delegujte část svých úkolů na podřízené anebo se domluvte s kolegy, že si některé úkoly vyměníte.
Přečtěte si: Time management aneb jak být pánem svého času
Ve světě je péče o naše psychické zdraví na různých úrovních. WHO (Světová zdravotnická organizace) nyní vyzývá, aby se duševní zdraví a pohoda staly pro všechny jednou z globálních priorit. I v České republice je znatelný trend zvyšování povědomí o duševních chorobách a jejich zmiňování ve veřejném prostoru. Nebojte se tak oslovit odborníka, pokud cítíte, že byste jej potřebovali.
Práce v ekologické oblasti může být prospěšná nejen přírodě, ale i vašemu psychickému zdraví