Může se zdát, že v éře chytrých telefonů, kdy má prakticky každý k dispozici fotoaparát, umí také každý fotografovat. Opak je ale pravdou a po kvalitním fotografovi je stále velká poptávka. Ať už jde o profesionální brandové fotografování, o fotky rodin a dětí, tak i o fotografování událostí a akcí. A právě o tomto posledním „odvětví“ bude i náš dnešní článek.
TIP: Staňte se Reportážním fotografem/fotografkou.
Fotoreportér není jen fotograf
Ačkoliv je fotografování společné oběma těmto profesím, fotoreportér se více zaměřuje na přípravu reportáže – nikoliv však prostřednictvím kamery a mluveného slova, jak jsme možná zvyklí, ale pomocí obrazů. Úkolem fotoreportéra tak není jen jednoduché zachycení osob či objektů, ale také atmosféry fotografovaného místa a dané události. Ať už jde o svatební den, křtiny či narozeninové oslavy anebo městské události či akce celostátní, je potřeba umět zachytit průběh akce, nejdůležitější a klíčové momenty i vývoj situace. Fotoreportér musí být především pohotový, protože většina momentů se již nikdy nebude opakovat a je nutné umět je rychle a kvalitně zachytit. Důležitá je zde i schopnost improvizace a určité nenápadnosti.
Orientace ve fotografických přístrojích
Stát se fotoreportérem na profesionální úrovni nyní lze i díky Národní soustavě kvalifikací. Tento obor nepatří mezi nejnáročnější po stránce odborné (kvalifikační úroveň 3), ale je zde i potřebná praxe, aby se člověk vypracoval mezi fotografickou špičku. V rámci zkoušky, díky které můžete získat kvalifikaci pro tuto profesi, se testuje i orientace ve fotografických přístrojích a videokamerách. Je potřeba umět zvolit správný postup pro zhotovení reportáže v exteriéru i interiéru a podle požadavku zákazníka. Více informací zde.
Světlo prosím!
Součástí zkoušky je také ověření znalostí různých druhů osvětlovacích těles a dovedností exponometrie. Ústně se také ověřuje, zda uchazeč zná rozdíly mezi přirozeným a umělým světlem a zda umí vysvětlit problematiku teploty chromatičnosti.
Volba stanoviště záběru
Jak bylo zmíněno již v úvodu, velkým a nejtěžším úkolem fotoreportéra je zachycení jednotlivých a neopakovatelných momentů. Z toho důvodu je potřeba znát ideálně již předem terén, ale pokud to není možné, je potřeba umět se rychle rozhodovat a hledat místo pro nejvhodnější záběr tak, aby zároveň nebyla narušena daná událost. I tyto schopnosti, včetně schopnosti úprav daných snímků pomocí softwarových nástrojů, se během zkoušky ověřuje – a to jak ústně, tak i pomocí praktického předvedení.
GDPR nejen na papíře
Součástí zkoušky se ověřují nejen praktické a teoretické dovednosti z oblasti fotografování jako takového, ale i z právního hlediska. Sleduje se orientace uchazeče v povinné dokumentaci, ale také v právních předpisech v oblasti ochrany dat a autorských práv.
Tady nuda nehrozí
Práce fotoreportéra je velmi kreativní, ale i zodpovědná práce. Je vhodná pro každého s dobrodružnou povahou a toho, kdo se nebojí ani častého vykračování ze své osobní komfortní zóny. Troufnete si na to i vy?