Možná vás to lákalo vždycky – umět upéct ty nejkrásnější narozeninové dorty, vytvořit dortová lízátka nebo nanuky, na které děti stojí fronty a k tomu ten famózní cheesecake se sezónním ovocem! Není čas začít si konečně splnit sen a stát se cukrářem/cukrářkou pro výrobu zákusků a dortů? Pokud stále váháte, dočtěte náš dnešní článek až do konce, abyste věděli, co neopomenout při přípravě na zkoušku z této profesní kvalifikace!
Znalosti technologických postupů
Říká se, že vaření je ve své podstatě jednoduchá činnost, protože když je něčeho málo nebo hodně, obvykle se to dá ještě nějak zachránit. V cukrařině to ale neplatí. Zde je nutné přesně dodržovat i ty nejsložitější technologické postupy a recepty úplně přesně. V průběhu zkoušky je znalost vybraných technologických postupů ověřována především ústním zkoušením, případně i pomocí praktického předvedení. Sleduje se, zda uchazeč/ka o kvalifikaci dokáže zvolit a připravit vhodné pomůcky, nástroje a zařízení v souladu s daným technologickým postupem a zda ovládá pravidla správné výrobní a hygienické praxe a zda umí vysvětlit princip kritických kontrolních bodů.
Tepelná úprava cukrářských výrobků
Jednou z proměnných, kterou je u cukrářských výrobků potřeba sledovat velmi pečlivě, je právě teplota pečení a dalších úprav. Při zkoušce se proto sleduje, zda uchazeč/ka umí zvolit vhodný režim teplotní úpravy, zda si umí připravit zařízení pro tepelnou úpravu, nastavit vhodný režim v souladu s technologickým postupem. Prakticky je potom potřeba upéct výrobky a vyjmout je z pece, posoudit stupeň propečení výrobku nebo usmažení výrobku na pánvi nebo uvaření a takto zpracované výrobky připravit pro další zpracování.
Šlehačka nebo krém?
V tomto bodu zkoušky budete mít největší prostor pro seberealizaci a využití fantazie. Součástí zkoušky je totiž také dohotovování a zdobení zákusků a dortů. Vaším úkolem bude dohotovit zákusky a dorty podle technologického postupu a podle charakteru výrobku, ozdobit zákusky a dorty v souladu s obecnými pravidly a estetickými principy (podle návrhu nebo podle svého vkusu), zkontrolovat hmotnost, velikost a tvar výrobku. A nakonec připravit vhodný obal a zabalit cukrářský výrobek k expedici a označit jej.
Bezpečnost musí být vždy na prvním místě
Součástí prozkoušení je také praktické předvedení a ověření teoretických znalostí z oblasti hygienicko-sanitační činnosti v cukrářské výrobě, dodržování bezpečnostních předpisů a zásad bezpečnosti potravin. Sleduje se, nakolik byly při přípravě dodržovány hygienické předpisy, osobní hygiena a zásady bezpečnosti potravin. Prakticky je také nutné předvést použití pracovního oděvu a ochranných pomůcek, v teoretické rovině je potřeba vysvětlit zásady sanitačního řádu, umět rozlišit specifická bezpečnostní rizika související s manipulací se strojním vybavením a s výkonem pracovních činností v cukrářské výrobě.
To nejsladší nakonec!
Nejnovější trendy v oblasti gastronomie se stále častěji dostávají ze zahraničí i k nám. Tzv. fine dining se zde již začíná etablovat a podobné moderní pojetí začíná zažívat i cukrařina. Je tak zde velká možnost se neustále zlepšovat a sledovat nové a nové metody. Cukrařinu můžete vykonávat jako OSVČ, tak i pracovat výhradně pro konkrétní kavárnu či restaurační zařízení jako zaměstnanec.