Najít práci, která není jen prostředkem k vydělávání peněz, ale která vyjadřuje i naše niterné hodnoty a přesvědčení, není jednoduché. Toto spojení ale lze najít u oborů věnujícím se ochraně přírody – a to na všech úrovních. Když se řekne „ekologie“, mnoho z nás si v první řadě představí práci v nejrůznějších neziskových organizacích anebo mladé studenty demonstrující za lepší klima. „EKO-povolání“ ale nabízí mnohem širší možnosti uplatnění. Pojďme se dneska společně podívat na několik z nich – na taková, na která se zároveň můžete rovnou rekvalifikovat prostřednictvím Národní soustavy kvalifikací.
Podnikový ekolog/ekoložka
Podnikový ekolog/ekoložka samostatně řídí plnění povinností vyplývajících z právních a interních předpisů organizace a koordinuje činnost v oblasti ochrany životního prostředí v organizaci a efektivnosti využívání zdrojů. Podílí se na tvorbě strategií a politiky organizace. Mezi jeho hlavní úkoly patří zpracování plánů, koncepcí a opatření organizace v oblasti ochrany životního prostředí, stejně jako zavádění, udržování a zdokonalování systémů environmentálního managementu. Podnikový ekolog také aplikuje právní předpisy k ochraně životního prostředí a připravuje odborné podklady a stanoviska pro jednání organizace s kontrolními orgány a s orgány ochrany životního prostředí.
Specialista/specialistka v oblasti environmentální výchovy
Mít možnost ovlivnit budoucí směřování mladých lidí a nastavovat jejich ekologické cítění, jsou právě těmi hodnotami, pro které je povolání specialisty/ky v oblasti environmentální výchovy vyhledáváno. V rámci zkoušky, i budoucího praktického výkonu této profese, na tyto specialisty čeká několik základních tematických celků, které je potřeba ovládat. Mezi ně patří orientace v základech ekologie, environmentalistiky, udržitelného rozvoje, ekosystémových službách, environmentální etice včetně didaktického pojetí těchto poznatků. V případě zaměstnání ve škole zde spadá i tvorba školního programu Environmentální vzdělávání, výchova a osvěta, stanovení cílů, obsahu a účinných prostředků k jeho naplňování ve školní praxi. Další tematické okruhy, včetně seznamu autorizovaných osob, u kterých lze rekvalifikační zkoušku složit, najdete zde.
Chemický technik/technička pro environment
Třetici dnešních tipů na povolání s ekologickým podtextem uzavírá pozice chemického technika/techničky pro environment. Jejich hlavní pracovní náplní jsou odběry vzorků složek životního prostředí, orientace v platné legislativě vztahující se k prováděným zkouškám, analýza a hodnocení stavu a úrovně technologických procesů z hlediska dopadů užívaných/ vznikajících chemických látek, přípravků a odpadů na životní prostředí. I v tomto případě najdete doplňující informace na webu Národní soustavy kvalifikací.
Daří se vám pěstovat ovoce? Nenechávejte si svůj talent pro sebe a staňte se ovocnářem