Moderní doba s sebou nepřináší módní trendy jen pro ženy či muže, ale větší péči začínáme věnovat i našim domácím mazlíčkům. Stále větší poptávka tak roste po povoláních, která jsou již ve světě běžná, ale v našich zemích se teprve ve větší míře rozvíjí. Jedním z takových povolání je i střihač/střihačka psů. Co vše střihač/střihačka musí umět a jak se jimi stát se dozvíte v dnešním článku.
Co bude vaším úkolem?
Hlavním úkolem a pracovní náplní střihače domácích zvířat je stříhání a úprava srsti domácích zvířat. Není to však náplň jediná. Kromě toho také poskytuje odborné poradenství v oblasti správné péče o jejich srst i kůži a navrhuje vhodnou střihovou úpravu.
Stříhání a úprava srsti
Součástí těchto úkolů jsou i další dílčí činnosti, mezi které patří rozhodnout o vhodném střihu s přihlédnutím k typologii srsti, provádění střihové úpravy odlišné pro krátkosrsté, dlouhosrsté nebo středněsrsté plemeno nebo dle přání majitele a stříhání dle mezinárodního standardu. Budete se muset naučit ovládat přístroje a pomůcky sloužící k úpravě srsti i drápků. Stejně jako lidská, i pokožka psů může různě reagovat na jednotlivé kosmetické přípravky. Vaším úkolem tak bude vybrat pro daného psa vhodné kosmetické přípravky a šampony a doporučit majiteli ideální přípravky pro domácí péči o srst.
Poskytování poradenské činnosti
Vašich služeb budou využívat nejen zákazníci, kterým záleží na pěkném vzhledu jejich psa, ale také profesionální zákazníci, kteří se starají o výstavní plemena. Právě jim budete pomáhat dosahovat na soutěžích co nejlepších výsledků. A ty se dají zaručit jen při dlouhodobé péči a starosti. Budete s majiteli výstavních psů konzultovat nejen samotnou péči o srst, ale také jim doporučíte vhodné přípravky při napadení srsti parazity, proberete s nimi vhodné vitamíny i výživu, díky které bude srst lesklá a zdravá. Také doporučíte způsob úpravy psa na jednotlivé národní či mezinárodní soutěže.
Zdravotnický dozor
Úkolem střihače/střihačky psů je kontrola srsti, kůže, očí a uší. V případě napadení kůže běžnými parazity je potřeba doporučit vhodné masti či kapky, ovšem u vážnějších poškození je na místě doporučení vyšetření odborným lékařem. Vaším úkolem tak bude sledovat i drobné změny, které by mohly vést k onemocnění kůže, srsti či zraku a sluchu zvířete a doporučit včasnou návštěvu u veterináře.
Jak získat kvalifikaci?
Práce se zvířaty je velmi pestrá, vyžaduje empatii, lásku ke zvířatům i trochu odvahy. Pokud vás tato náplň zaujala, prozkoumejte více detailů o tomto povolání na webu Národní kvalifikace.cz. Zkoušku na výkon tohoto povolání musíte absolvovat u autorizované osobyJe fyzická nebo právnická osoba, které autorizující orgán přiznal právo ověřit zkouškou, zda si žadatel o kvalifikační osvědčení profesní kvalifikace skutečně osvojil všechny požadované kompetence. Autorizované osoby jsou podle své odbornosti evidovány v informačním systému NSK.. Jejich aktuální seznam najdete ZDE.
Mohlo by vás také zajímat: Na webu Národní soustavy kvalifikací najdete několik profesních kvalifikací chovatel (koní, exotických ptáků…) nebo také Fyzioterapeut a rehabilitační pracovník malých zvířat.
https://vzdelavaniaprace.cz/tyhle-dovednosti-jsou-na-pracovnim-trhu-nejzadanejsi/